WordPress’te Yazı ve Sayfalarda PHP kodları nasıl çalıştırılır?

Wordpress yazi ve sayfalarda nasıl php kodu çalıştırılır?

Wodrpress içerisinde yazı, sayfa gibi alanlarda PHP kodları çalıştırılamıyor. Nerede ihtiyaç duyacağım ki demeyin bazen çok lazım olabiliyor. Bende ihtiyaç duyana kadar hiç problem etmemiştim. Bu sorunu nasıl çözebiliriz? WordPress’te nasıl php kodlarımızı çalıştırırızın cevabı ise “Allow PHP in Post And Pages” eklentisinde.

Bu eklenti büyük kolaylıklar sağlıyor. PHP kodlarını çalıştırabilme dışında kod kaydetme ve bu kodlara ShortCode’lar yardımı ile ulaşma imkanı veriyor. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.  Ancak eklentide bir sorun var Türkçe karakter desteklemiyor. Nedeni ise oluşturduğu DB tablosunun Türkçe desteği olmaması. Ben eklentinin tablo oluşturduğu kod kısmında değişiklik yaparak bunu çözdüm isterseniz sizde aşağıda belirttiğim satırlardaki kodları değiştirerek Türkçe karakter desteği sağlayabilirsiniz.

Plugin içerisindeki “allowphp.php” dosyasındaki

[mbkod dil=]name varchar(100) NOT NULL,
function longtext NOT NULL,[/mbkod]

Satırlarını aşağıdaki ile değiştirin.  3.0.4 versiyonunda 465-466. satırlar ( Eski sürümlerde 455-456)
[mbkod dil=sql]name varchar(100) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci NOT NULL,

function longtext CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci NOT NULL,[/mbkod]

ve 472. satırdaki
[mbkod dil=]$wpdb->get_results(“ALTER TABLE `”.$wpdb->prefix.self::$database_prefix.”` CHANGE `function` `function` LONGTEXT NOT NULL “);[/mbkod]
kodu aşağıdaki ile değiştirin.

[mbkod dil=php]$wpdb->get_results(“ALTER TABLE `”.$wpdb->prefix.self::$database_prefix.”` CHANGE `function` `function` LONGTEXT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci NOT NULL “);[/mbkod]

Eklentiyi WP-Content altındaki plugins klasörüne atın. Ve yönetim panelinden aktifleştirin. Eklentinin kendi yönetim paneline geçin. Ekleyeceğiniz koda bir isim verin ve php kodunuzu “<?php” ve “?>”  tagları olmaksızın kopyalayıp yapıştırın. Çünkü eklenti o tagları kendisi ekliyor. “Save Snippet” butonuna tıklayın. Size [php function=1]  şeklinde bir ShortCode verecektir. Bunu kodu çalıştırmak istediğiniz Sayfa/Yazı da ilgili alana yazın. Artık WordPress’te yazı ve sayfalarda kendi php kodlarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.