Wordpress yazi ve sayfalarda nasıl php kodu çalıştırılır?

WordPress’te Yazı ve Sayfalarda PHP kodları nasıl çalıştırılır?

Wordpress yazi ve sayfalarda nasıl php kodu çalıştırılır?

Wodrpress içerisinde yazı, sayfa gibi alanlarda PHP kodları çalıştırılamıyor. Nerede ihtiyaç duyacağım ki demeyin bazen çok lazım olabiliyor. Bende ihtiyaç duyana kadar hiç problem etmemiştim. Bu sorunu nasıl çözebiliriz? WordPress’te nasıl php kodlarımızı çalıştırırızın cevabı ise “Allow PHP in Post And Pages” eklentisinde.

Bu eklenti büyük kolaylıklar sağlıyor. PHP kodlarını çalıştırabilme dışında kod kaydetme ve bu kodlara ShortCode’lar yardımı ile ulaşma imkanı veriyor. Eklentiyi buradan indirebilirsiniz.  Ancak eklentide bir sorun var Türkçe karakter desteklemiyor. Nedeni ise oluşturduğu DB tablosunun Türkçe desteği olmaması. Ben eklentinin tablo oluşturduğu kod kısmında değişiklik yaparak bunu çözdüm isterseniz sizde aşağıda belirttiğim satırlardaki kodları değiştirerek Türkçe karakter desteği sağlayabilirsiniz.

Plugin içerisindeki “allowphp.php” dosyasındaki

[mbkod dil=]name varchar(100) NOT NULL,
function longtext NOT NULL,[/mbkod]

Satırlarını aşağıdaki ile değiştirin.  3.0.4 versiyonunda 465-466. satırlar ( Eski sürümlerde 455-456)
[mbkod dil=sql]name varchar(100) CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci NOT NULL,

function longtext CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci NOT NULL,[/mbkod]

ve 472. satırdaki
[mbkod dil=]$wpdb->get_results(“ALTER TABLE `”.$wpdb->prefix.self::$database_prefix.”` CHANGE `function` `function` LONGTEXT NOT NULL “);[/mbkod]
kodu aşağıdaki ile değiştirin.

[mbkod dil=php]$wpdb->get_results(“ALTER TABLE `”.$wpdb->prefix.self::$database_prefix.”` CHANGE `function` `function` LONGTEXT CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci NOT NULL “);[/mbkod]

Eklentiyi WP-Content altındaki plugins klasörüne atın. Ve yönetim panelinden aktifleştirin. Eklentinin kendi yönetim paneline geçin. Ekleyeceğiniz koda bir isim verin ve php kodunuzu “<?php” ve “?>”  tagları olmaksızın kopyalayıp yapıştırın. Çünkü eklenti o tagları kendisi ekliyor. “Save Snippet” butonuna tıklayın. Size [php function=1]  şeklinde bir ShortCode verecektir. Bunu kodu çalıştırmak istediğiniz Sayfa/Yazı da ilgili alana yazın. Artık WordPress’te yazı ve sayfalarda kendi php kodlarınızı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

 

 

 

16 thoughts on “WordPress’te Yazı ve Sayfalarda PHP kodları nasıl çalıştırılır?”

 1. Aslında wordpress makale içinde php kodları çalıştırılamıyor.Fakat başka bir yöntem daha var.Bu yöntem ise jQuery ile.Dışarda veri.php dosyamızı oluşturduktan sonra sayfaya yazacağımız $.ajax({}) post metodu ile veri.php dosyasından verileri çekip sayfaya basabiliriz.Ben öyle yapıyorum.Eklenti kurma wordpress i baya yavaşlattığı için jQuery daha mantıklı.

  1. Php kodu sayfa ve yazılarda kullanılamıyor derken söylemek istediğim Yazı/Sayfaların içerik kısmında php kodlarını yazıp kullanamadığımızdı. Yeterli geliyorsa AJAX kullanmak tabi ki daha mantıklı.

 2. Merhaba, sanırım eklentinin kodları değiştirilmiş. Yeni versiyonunda Türkçe karakter sorununu çözemedim ve çok ihtiyacım var. Rica etsem yardım edebilir misiniz?

  1. Merhaba, yeni versiyonda (3.0.4) 455-456. satırlar yerine 465-466. satırları yukarıdaki gibi değiştirin, sorun kalmayacaktır.

 3. S.a Hocam burdaki alatımı yapdım eklentıde php kodunu ekleyerek [ php function=1] olarak kodu aldım sabit sayfalar alanından alan acdım ve aldıgım kodu sayfaya ekledim anasayfa f5 yaparak navbardaki sabit sayfaya tıkladıgımda ıstedıgım olmadı ekledıgım kodun calıstırdıgı eklentı siteanaliz sorun neden olabılır yada daha kısa bır php ekleme yolu varmı navbar tabırınde bulundugum alana

 4. Merhaba dostum,dediklerini uyguladım bir sayfada birden fazla kısa kod kullanamıyorum ve kısa kod oluşturduğumuz yerde ikinci kısa kod oluşturduğumda herhangi bir sayfada kullanamıyorum.Bunu nasıl yapabilirim?Umarım sorunumu anlatabilmişimdir.

  1. Merhaba hocam, demek istediğiniz bir sayfada/yazı içinde iki adet farklı kod çalıştırmaksa eğer denedim çalışıyor. [php function=2] ve [php function=3] şeklinde iki kod oluşturup denedim sorun olmadı.

   kodlarını yazmadan ve eklediğiniz kodların çakışmadığından emin olup tekrar denemenizi tavsiye ederim. Sakıncası yoksa kodları gönderirisenizde yardımcı olmaya çalışırım. İyi çalışmalar 🙂

 5. Hocam ben bir türlü bir php dosyayı post içine eklemeyi beceremedim örneğin takdir teşekkür hesabı yapn bir script hazırladım. Iframe ile eklemek avantajlı değil diyorlar bende php eklentileri ile deniyorum bu seferde css kodları gösterilmiyor tuhaf bir şekilde ekranda duruyor. Ne yapmalıyım?

 6. Merhaba, Bende siteme o eklentiyi kurup php kodlarımı ekledim ama hiçbirşey göstermedi.. Eklentide sıkıntı olduğunu sanmıyorum sorun kesin bende 🙂 yardımcı olur musunuz?

 7. merhaba, dediklerinizi yaptım fakat etkinleştime ekranında şöyle bir hata veriyor.

  Parse error: syntax error, unexpected T_STRING in /home/u965991890/public_html/wp-content/plugins/allow-php-in-posts-and-pages/allowphp.php on line 472

 8. İyi günler,
  Ben türkçe karakter sorununu çözemedim söylediğiniz değişiklikleri yaptım fakat yine devam ediyor, değişiklik yapıp update diyorum “Oh dear, could not update that code snippet” böyle bir hata veriyor, sorun neden olabilir bilginiz var mı?

 9. Hocam merhaba, değiştirin dediğiniz kodları bulamadım ne 455-456da nede 465-466da yok. Ve ciddi şekilde Türkçe karakter sorununu hala yaşıyorum. Ne yapmam gerektiğini açıklayabilir misiniz acaba ? 3.0.4 sürümü olmasına rağmen 465.satırda zaten kod yok kapatması var 466. satır ise boş. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim 🙂

Yorum bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir